Дослідження студії Tvorumжовтень 2026
Стан сайтів українського бізнесу 2026: дослідження 2 929 сайтів
Ми перевірили головні сторінки 2 929 сайтів компаній із 63 ніш. 13,5% досі відкриваються російською, 52,1% не дають написати в месенджер, а на 24,9% головних немає навіть заголовка H1.
- Автор
- Студія Tvorum
- Опубліковано
- Вибірка
- 2 929 сайтів
- Ніші · галузі
- 63 · 15
Коротко
Головне за 30 секунд
Частка від 2 929 перевірених головних сторінок. Кожна цифра — з посиланням на розділ із деталями.
- 01Мова
13,5%
сайтів відкриваються російською за замовчуванням
Це ≈ 395 сайтів. Найвища частка — у нішах «Весільна агенція» (43%) і «Вантажоперевезення» (42%).
- 02Звʼязок
52,1%
не дають написати в Telegram, Viber чи WhatsApp з головної
Посилання на месенджер є лише на 47,9% сайтів.
- 03SEO
24,9%
головних сторінок без заголовка H1
Ще на 11,6% головних H1 кілька. Рівно один — у 63,5%.
- 04Звʼязок
7,4%
сайтів без месенджера, кнопки дзвінка й форми на головній
Номер чи email можуть бути вказані текстом або на сторінці контактів, але звернутися одним дотиком не вийде.
8,3%
сайтів, сервер яких відповідає довше за 1,5 секунди
Медіанний час відповіді сервера — 437 мс.
48,9%
сайтів працюють на WordPress
Конструктори Tilda, Weblium, Wix і Webflow разом — 8,3%.
Мова
13,5% сайтів досі відкриваються російською
Чотири з пʼяти сайтів (80,5%) відкриваються українською. Але 13,5% — це приблизно 395 сайтів із вибірки — досі зустрічають відвідувача російською. Наш запит, як і браузер з українською мовою інтерфейсу, прямо просив українську версію, але ці сайти все одно віддали російську (рис. 1).
Ще 1,3% змішують українську й російську на одній сторінці, а в HTML ще 4,7% майже немає кириличного тексту: здебільшого це англомовні сайти, рідше — сторінки, текст яких зʼявляється лише після виконання скриптів. Англійською відкриваються передусім сайти IT-компаній, що працюють на іноземних клієнтів: у галузі «IT та стартапи» українською відкриваються лише 26% головних.
Посилання на російську версію (розділ /ru/ або hreflang="ru") є на 38,4% сайтів. Сама по собі російська версія не порушує закон — версії іншими мовами дозволені. Питання в тому, яку мову сайт показує першою.
Де російської найбільше. Серед ніш лідирують «Весільна агенція» (43%), «Вантажоперевезення» (42%) і «Ремонт техніки» (38%). Серед галузей — «Події та розваги» (32,2%), «Торгівля» (23,9%) і «Авто» (22,3%). Найменше російськомовних сайтів у галузях «Освіта» (3,4%), «Медицина» (4,2%) і «Їжа та HoReCa» (7,9%), якщо не рахувати галузь «IT та стартапи», де більшість головних — не українською й не російською.
Наша гіпотеза: справа не стільки в позиції власників, скільки в інерції. Сайти, зроблені кілька років тому під російськомовну аудиторію великих міст, рідко переробляють, а мову за замовчуванням зазвичай змінюють лише разом із редизайном.
Є й технічні хвости: на 8,9% сайтів немає атрибута lang, тож пошуковики й екранні читалки визначають мову самостійно, а 0,2% заявляють у коді українську, хоча текст на сторінці російський.
Мовні налаштування сайтів
38,4%
мають посилання на російську версію
8,9%
без атрибута lang у коді
0,2%
заявляють українську, а текст російський
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
Топ-10 ніш, де сайти найчастіше відкриваються російською
- 01Весільна агенціяn = 3743%
- 02Вантажоперевезенняn = 5042%
- 03Ремонт технікиn = 5038%
- 04Дизайн інтерʼєруn = 4335%
- 05Квітковий магазинn = 5034%
- 06Шиномонтажn = 3933%
- 07Адвокатn = 4730%
- 08Прокат автоn = 4330%
- 09Меблі на замовленняn = 4927%
- 10Магазин косметикиn = 3826%
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 63 ніші, 31–88 сайтів у кожній · жовтень 2026
Найкращі: найбільша частка сайтів українською
- 01Ветеринарна клінікаn = 45100%
- 02Благодійний фондn = 4698%
- 03Репетиторn = 3897%
- 04Онлайн-школаn = 3697%
- 05Приватний дитячий садокn = 5096%
- 06Медичний центрn = 5096%
- 07Психологn = 4596%
- 08Реабілітаційний центрn = 3795%
- 09Будівельна компаніяn = 5695%
- 10Сонячні електростанціїn = 5094%
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 63 ніші, 31–88 сайтів у кожній · жовтень 2026
Частка сайтів, що відкриваються російською, за галузями
- 01Події та розвагиn = 8732,2%
- 02Торгівляn = 18823,9%
- 03Автоn = 22922,3%
- 04Послугиn = 33219,6%
- 05Будівництво та ремонтn = 24416,4%
- 06Право та фінансиn = 18616,1%
- 07Виробництво та B2Bn = 24513,5%
- 08Туризм та відпочинокn = 14912,1%
- 09Спорт та здоровʼяn = 11311,5%
- 10Краса та доглядn = 2619,2%
- 11Нерухомістьn = 1428,5%
- 12Їжа та HoReCan = 2147,9%
- 13Медицинаn = 2654,2%
- 14Освітаn = 1743,4%
- 15IT та стартапиn = 1003%
Шкала — від 0 до 40%.
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
Звʼязок із клієнтом
Більше половини сайтів не дають написати в месенджер
52,1% сайтів не дають написати в Telegram, Viber чи WhatsApp прямо з головної сторінки. Для клієнта зі смартфона месенджер часто найзручніший канал: написати можна в дорозі, на роботі чи ввечері, коли дзвонити незручно, а відповідь лишається в листуванні.
Кнопка дзвінка в один дотик (посилання tel:) є на 76,7% сайтів — отже, майже кожен четвертий сайт не дає подзвонити одним дотиком. Хоча б одну HTML-форму на головній мають 70,6% сайтів — але це не завжди заявка: так само рахується форма пошуку чи підписки.
7,4% сайтів не пропонують на головній жодного з трьох способів — ні месенджера, ні кнопки дзвінка, ні форми. Людині, яка вже вирішила звернутися, доводиться шукати контакти на інших сторінках або переписувати їх вручну, і частина відвідувачів на цьому кроці повертається до пошуку.
Найчастіше месенджер є на сайтах ніш «Прокат авто» (84%), «Психолог» (82%) і «Онлайн-школа» (81%). Найрідше — «IT-компанія» (10%), «Ресторан» (18%) і «Нотаріус» (24%). Серед галузей найкраще з месенджерами в галузі «Торгівля» (59,6%), найгірше — «Їжа та HoReCa» (28,5%).
Способи звернутися з головної сторінки
47,9%
є посилання на Telegram, Viber чи WhatsApp
76,7%
є кнопка дзвінка в один дотик (tel:)
70,6%
є форма (заявка, дзвінок, пошук тощо)
7,4%
немає жодного з трьох способів
≈ 217 сайтів
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
Месенджер і кнопка дзвінка за галузями
- Торгівляn = 188Месенджер: 59,6%Кнопка дзвінка: 83%
- Автоn = 229Месенджер: 55,5%Кнопка дзвінка: 86,9%
- Медицинаn = 265Месенджер: 55,1%Кнопка дзвінка: 89,4%
- Спорт та здоровʼяn = 113Месенджер: 53,1%Кнопка дзвінка: 54,9%
- Освітаn = 174Месенджер: 52,3%Кнопка дзвінка: 82,8%
- Краса та доглядn = 261Месенджер: 52,1%Кнопка дзвінка: 87%
- Послугиn = 332Месенджер: 51,8%Кнопка дзвінка: 60,5%
- Події та розвагиn = 87Месенджер: 51,7%Кнопка дзвінка: 75,9%
- Нерухомістьn = 142Месенджер: 49,3%Кнопка дзвінка: 78,2%
- Будівництво та ремонтn = 244Месенджер: 47,1%Кнопка дзвінка: 84%
- Туризм та відпочинокn = 149Месенджер: 46,3%Кнопка дзвінка: 75,8%
- Право та фінансиn = 186Месенджер: 44,1%Кнопка дзвінка: 76,3%
- Виробництво та B2Bn = 245Месенджер: 35,1%Кнопка дзвінка: 71,8%
- IT та стартапиn = 100Месенджер: 30%Кнопка дзвінка: 49%
- Їжа та HoReCan = 214Месенджер: 28,5%Кнопка дзвінка: 73,8%
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
Ніші: де месенджер є найчастіше і найрідше
Найчастіше
- 01Прокат автоn = 4384%
- 02Психологn = 4582%
- 03Онлайн-школаn = 3681%
- 04Турагентствоn = 4976%
- 05Квітковий магазинn = 5070%
Найрідше
- 01IT-компаніяn = 5010%
- 02Ресторанn = 5018%
- 03Нотаріусn = 5024%
- 04Кавʼярняn = 3327%
- 05Благодійний фондn = 4628%
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 63 ніші; ніші з ненадійним визначенням месенджерів не показано · жовтень 2026
Мобільність і швидкість
Мобільна адаптація є майже скрізь, швидкий сервер — не всюди
Базова мобільна адаптація стала нормою: мета-тег viewport є на 94,3% головних, HTTPS — на 97,4%. Але 5,7% сайтів не мають навіть viewport: смартфон показує їм зменшену копію десктопної сторінки, яку доводиться розтягувати пальцями.
Медіанний час відповіді сервера — 437 мс: половина сайтів відповідає швидше, половина — повільніше. Це в межах орієнтиру Google для TTFB (до 0,8 секунди), проте у 8,3% сайтів сервер відповідає довше за 1,5 секунди — ще до того, як браузер почне завантажувати зображення, шрифти й скрипти.
Медіанна головна — це 147 КБ HTML і 23 теги script. У 9,3% сайтів сам HTML важчий за 600 КБ: так буває, коли в код вбудовують стилі, скрипти чи дані конструктора. На мобільному інтернеті це помітно відтягує перший показ сторінки.
Найчастіше без мобільної адаптації залишаються сайти галузей «Туризм та відпочинок» (10,7%) і «Події та розваги» (10,3%), найрідше — «IT та стартапи» (1%).
Час відповіді сервера (TTFB) головної сторінки
- до 0,8 с — добре за орієнтиром Google
- 0,8–1,8 с — варто покращити
- понад 1,8 с — погано
Пунктир — 1,5 с: повільніше відповідають 8,3% сайтів.
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
94,3%
мають мета-тег viewport (мобільна адаптація)
97,4%
працюють по HTTPS
147 КБ
медіанна вага HTML головної
23
медіанна кількість тегів script на сторінці
9,3%
мають HTML важчий за 600 КБ
8,3%
відповідають довше за 1,5 с
Частка сайтів без мобільної адаптації (немає viewport), за галузями
- 01Туризм та відпочинокn = 14910,7%
- 02Події та розвагиn = 8710,3%
- 03Спорт та здоровʼяn = 1138%
- 04Нерухомістьn = 1427%
- 05Автоn = 2296,6%
- 06Право та фінансиn = 1866,5%
- 07Виробництво та B2Bn = 2455,7%
- 08Будівництво та ремонтn = 2445,3%
- 09Послугиn = 3325,1%
- 10Медицинаn = 2654,9%
- 11Їжа та HoReCan = 2144,7%
- 12Освітаn = 1744,6%
- 13Торгівляn = 1884,3%
- 14Краса та доглядn = 2614,2%
- 15IT та стартапиn = 1001%
Шкала — від 0 до 15%.
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
SEO-база
Кожен четвертий сайт не має заголовка H1 на головній
На 24,9% головних немає заголовка H1, ще на 11,6% їх кілька, рівно один — у 63,5%. Кілька H1 — не критична помилка, але сторінка без H1 гірше пояснює пошуковику й екранним читалкам, про що вона. А на головній саме H1 зазвичай називає бізнес і послугу, за якою його шукають.
Опис для пошуку (meta description) мають 79,2% головних. На решті Google сам вибирає фрагмент тексту для сніпета — інколи це шматок меню чи cookie-банера.
Розмітку schema.org у форматі JSON-LD мають 63,8% сайтів, теги Open Graph — 73,1%. Без Open Graph превʼю посилання в месенджерах і соцмережах збирається з того, що знайдеться на сторінці, — часто без картинки або з випадковим фрагментом тексту.
Google Analytics або Google Tag Manager встановили 76,7%. Інші системи аналітики ми не враховували, але якщо на сайті немає жодної, бізнес не бачить, звідки приходять відвідувачі й скільки з них стають клієнтами, а отже, не може порівняти віддачу від реклами.
Заголовок H1 на головній сторінці
- 63,5%один H1
- 11,6%кілька H1
- 24,9%без H1
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
Базові SEO-елементи головної
- Опис для пошуку (meta description)79,2%
- Google Analytics або Google Tag Manager76,7%
- Open Graph для превʼю посилань73,1%
- Розмітка schema.org (JSON-LD)63,8%
- Рівно один заголовок H163,5%
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
Платформи
Майже половина сайтів працює на WordPress
Платформи сайтів, частка вибірки
- 01WordPress48,9%
- 02Власна розробка або не визначено35,1%
- 03OpenCart4%
- 04Tilda3,1%
- 05Weblium2,9%
- 06Next.js2,8%
- 07Webflow1,2%
- 08Wix1,1%
- 09Інші платформи0,9%
Джерело: Tvorum, «Стан сайтів українського бізнесу 2026» · n = 2 929 сайтів · жовтень 2026
48,9% сайтів працюють на WordPress — з великим відривом найпоширеніша платформа серед українського бізнесу. У популярності є зворотний бік: застарілі теми й плагіни без оновлень — часта причина повільної роботи та вразливостей, тож WordPress-сайт потребує регулярного обслуговування.
Ще 35,1% — власна розробка або платформа, яку не вдалося визначити за кодом сторінки. Конструктори (Tilda, Weblium, Wix, Webflow) разом займають 8,3%: на них зазвичай роблять сайти-візитки й лендинги.
OpenCart (4%) — CMS для інтернет-магазинів. Next.js (2,8%) — фреймворк для сайтів, які розробляють під задачу; на ньому працює і сайт Tvorum.
Платформа сама по собі не визначає якість: важливіше, як сайт зроблено і чи його підтримують. Мова за замовчуванням, кнопки звʼязку й базова SEO-розмітка налаштовуються на будь-якій із них.
Ніші
Усі 63 ніші: порівняльна таблиця
Табл. 1 · % сайтів ніші
| Галузь | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Весільна агенція | Події та розваги | 37 | 43% | 57% | 43% | 68% | 68% |
| Вантажоперевезення | Послуги | 50 | 42% | 58% | 52% | 92% | 84% |
| Ремонт техніки | Послуги | 50 | 38% | 62% | 58% | 76% | 84% |
| Дизайн інтерʼєру | Будівництво та ремонт | 43 | 35% | 53% | 51% | 72% | 88% |
| Квітковий магазин | Торгівля | 50 | 34% | 66% | 70% | 98% | 88% |
| Шиномонтаж | Авто | 39 | 33% | 67% | 44% | 85% | 87% |
| Адвокат | Право та фінанси | 47 | 30% | 62% | 55% | 83% | 81% |
| Прокат авто | Авто | 43 | 30% | 70% | 84% | 93% | 84% |
| Меблі на замовлення | Виробництво та B2B | 49 | 27% | 73% | 43% | 80% | 80% |
| Клінінгова компанія | Послуги | 50 | 26% | 72% | 70% | 88% | 78% |
| Магазин косметики | Торгівля | 38 | 26% | 68% | 55% | 84% | 84% |
| Івент-агенція | Події та розваги | 50 | 24% | 72% | 58% | 82% | 82% |
| Зоомагазин | Торгівля | 50 | 24% | 74% | 52% | 76% | 84% |
| Автосервіс | Авто | 49 | 24% | 76% | 57% | 92% | 82% |
| Ремонт квартир | Будівництво та ремонт | 45 | 24% | 76% | 62% | 89% | 89% |
| Вікна та двері | Будівництво та ремонт | 50 | 20% | 80% | 36% | 82% | 68% |
| Турагентство | Туризм та відпочинок | 49 | 20% | 76% | 76% | 76% | 86% |
| Тату-студія | Краса та догляд | 35 | 20% | 77% | 63% | 80% | 71% |
| Йога-студія | Спорт та здоровʼя | 42 | 19% | 74% | 52% | 48% | 62% |
| Юридична компанія | Право та фінанси | 39 | 18% | 74% | 44% | 82% | 87% |
Показано 20 з 63
— показник для ніші не публікуємо: під час ручної перевірки автоматичне визначення в ній виявилося ненадійним.
Значення округлено до цілих відсотків. У ніші — від 31 до 88 сайтів, тож для ніші з 50 сайтів похибка оцінки частки сягає ±14 в. п.: невеликі розбіжності між нішами можуть бути випадковими.
Методологія
Як ми проводили дослідження
Вибірка
2 929 власних сайтів компаній і ФОП із 63 ніш у 15 галузях — від 31 до 88 сайтів у кожній ніші.
Як відбирали
Лише власні сайти бізнесу — не сторінки в каталогах, на маркетплейсах чи в соцмережах. Шукали через бізнес-каталоги та пошукову видачу за нішевими запитами в Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Харкові та інших містах.
Як перевіряли
Автоматичний аналіз HTML головної сторінки: запит, як від браузера з українською мовою інтерфейсу, з переходом за переадресаціями. Частину сайтів у кожній ніші переглянули вручну, щоб перевірити висновки автоматики.
Коли
Перевірка — жовтень 2026, публікація — 8 жовтня 2026. Сайти, що не відповіли або повернули помилку, у вибірку не потрапили.
Що і як вимірювали
- Мова за замовчуванням
- Мова видимого тексту головної за характерними літерами: і, ї, є, ґ — для української, ы, э, ъ, ё — для російської. «Змішана» — жодна мова не переважає щонайменше вдвічі; «інша» — замало кириличного тексту (англомовні сайти або сторінки, текст яких зʼявляється лише після виконання скриптів).
- Російська версія
- Посилання на /ru/ або атрибут hreflang="ru" на головній.
- Атрибут lang
- Значення lang у тезі html.
- Месенджер
- Посилання на Telegram (t.me), Viber (viber:) чи WhatsApp (wa.me) у коді сторінки.
- Кнопка дзвінка
- Посилання формату tel:.
- Форма
- Будь-який тег form на головній: заявка чи зворотний дзвінок, але також пошук або підписка.
- Мобільна адаптація
- Мета-тег viewport.
- SEO-база
- meta description від 20 символів, кількість заголовків H1, розмітка schema.org у JSON-LD, тег og:title.
- Аналітика
- Код Google Analytics (gtag.js чи analytics.js) або Google Tag Manager.
- Швидкість
- Час до відповіді сервера (TTFB) разом із переадресаціями, вага розпакованого HTML, кількість тегів script. Медіани по вибірці.
- Платформа
- Характерні сліди в коді сторінки: wp-content, tildacdn, _next/static тощо.
Ненадійні показники виключено
Якщо ручна перевірка в ніші показувала, що автоматика помиляється, показник для цієї ніші не публікуємо — у таблиці на його місці «—». Приклад: на сайтах адвокатів слово «бронювання» зазвичай стосується бронювання працівників від мобілізації, а не онлайн-запису.
З тієї ж причини онлайн-запис і ціни на головній не увійшли в загальне дослідження: у різних нішах ці сигнали надто часто означають різне.
Обмеження
- Лише головна сторінка: внутрішні сторінки, кошик і форми замовлення не перевіряли.
- Аналізуємо HTML, який віддає сервер. Віджети й форми, що підвантажуються скриптами, могли не потрапити в підрахунок, тож частки месенджерів і форм можуть бути трохи заниженими. Водночас формою рахується й пошук чи підписка.
- Мову визначали за HTML, який сервер віддав на наш запит. Окремі сайти перемикають мову скриптом, за cookie чи IP, тож відвідувач у браузері може побачити іншу версію.
- Загальні частки пораховано по всіх сайтах вибірки, зокрема в нішах, де окремий показник ми не публікуємо, тож для таких показників можлива невелика похибка.
- Час відповіді — одноразове вимірювання з однієї точки підключення. Це не PageSpeed і не Core Web Vitals.
- Вибірка не випадкова: це бізнеси, які мають власний сайт і знаходяться в пошуку та каталогах. Висновки стосуються саме їх.
- Орієнтовна статистична похибка (95% довірчий інтервал, якби вибірка була випадковою): для всієї вибірки — до ±1,8 в. п., для ніші з 50 сайтів — до ±14 в. п.
- Аналітику рахуємо лише для Google Analytics і Tag Manager, розмітку schema.org — лише у форматі JSON-LD.
Для медіа
Цитуйте й використовуйте дані
Готова цитата
За даними дослідження студії Tvorum «Стан сайтів українського бізнесу 2026» (2 929 сайтів, жовтень 2026), 13,5% перевірених сайтів українського бізнесу досі відкриваються російською за замовчуванням, а 52,1% не дають клієнтові написати в месенджер з головної сторінки. Джерело: https://tvorum.com.ua/doslidzhennia/stan-saitiv-ukrainy-2026
Як посилатися
Tvorum. Стан сайтів українського бізнесу 2026: дослідження 2 929 сайтів. 8 жовтня 2026. https://tvorum.com.ua/doslidzhennia/stan-saitiv-ukrainy-2026
HTML-посилання для сайту
<a href="https://tvorum.com.ua/doslidzhennia/stan-saitiv-ukrainy-2026">Дослідження Tvorum: стан сайтів українського бізнесу 2026</a>Ліцензія
CC BY 4.0
Цифри, графіки й таблиці можна вільно цитувати, передруковувати й адаптувати, зокрема в комерційних медіа. Умова — атрибуція: вкажіть «Дослідження студії Tvorum» з активним посиланням на цю сторінку, зазначте ліцензію CC BY 4.0 і те, чи змінювали ви дані.
Текст ліцензії Creative CommonsКонтакт для медіа
tvorum172@gmail.com- Коментар експерта для вашого матеріалу
- Додаткові зрізи за нішами й галузями
- Графіки й таблиці для публікації
- Відповідаємо протягом робочого дня
Для бізнесу · 0 ₴ · 24 год
Хочете, щоб ваш сайт не потрапив у цю статистику?
За 24 години безкоштовно зробимо прототип головної сторінки під ваш бізнес — з усім, чого бракує багатьом сайтам у дослідженні. Сподобається — зафіксуємо ціну й строки в договорі.
- Українська версія відкривається за замовчуванням
- Месенджери й кнопка дзвінка в один дотик
- Один H1, опис для Google, schema.org і Open Graph
- Швидкий сервер і легка сторінка
- Аналітика й цілі з першого дня